CYBERPRZEMOC

Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) zdefiniować można najkrócej jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.

W lutym 2007 roku w ramach programu „Safer Internet” w Polsce uruchomiony został projekt Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

Konsultanci Helpline.org.pl dostępni są pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100 oraz online (komunikator) na stronie www.helpline.org.pl.

FORMY CYBERPRZEMOCY

• rejestrowanie niechcianych zdjęć lub filmów telefonem komórkowym;

• publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów w Internecie;

• rozsyłanie ośmieszających materiałów przy użyciu telefonu (SMS, MMS);

• wysyłanie wulgarnych SMSów;

• wyzywane, straszenie, obrażanie w Sieci i przez telefon komórkowy;

• grożenie komuś w Sieci i przez telefon komórkowy;

• włamania na blog lub konto pocztowe;

• podszywanie się w Sieci pod inną osobę i działanie na jej niekorzyść.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

• Nie ufaj osobom poznanym przez Internet.

Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi?

• Nie podawaj swoich danych:

imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.

• Posługuj się nickiem.

Nie używaj nicka, w którym podajesz datę urodzenia lub wiek np.: karolina1993 lub jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!

• Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół.

Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty.

• Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi:

jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.

• Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci.

Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.

• Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności.

Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw!

• Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę.

Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym – mogą być z tego kłopoty.

• Zabezpiecz komputer.

Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!

• Szanuj prawo własności w Sieci.

Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.

• Rozmawiaj z dorosłymi o Internecie.

Prawdopodobnie lepiej orientujesz się w temacie niż Twoi rodzice czy opiekunowie. Może mógłbyś ich czegoś nauczyć? Pokaż im, które strony Cię interesują. Wytłumacz, do czego jeszcze – oprócz szukania informacji – może Internet służyć.

CO ROBIĆ, ABY NIE ZOSTAĆ OFIARĄ CYBERPRZEMOCY?

– Dbać o prywatność swoich danych osobowych;

– Zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny;

– Chronić swoje hasła i loginy;

– Nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów;

– Nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi.

JAK KORZYSTAĆ Z INTERNETU I TELEFONU, ABY NIE KRZYWDZIĆ INNYCH?

– Traktować innych z szacunkiem (nie wyzywać, nie obrażać, nie straszyć itp.)

– Nie zamieszczać w Internecie materiałów (filmów, zdjęć, tekstów), które mogą kogoś skrzywdzić;

– Zawsze pytać o zgodę, jeżeli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem;

– Nie rozsyłać za pomocą telefonu komórkowego zdjęć, filmów oraz tekstów, które mogą komuś sprawić przykrość.

CO ROBIĆ BĘDĄC ŚWIADKIEM CYBERPRZEMOCY?

– Nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów, które otrzymujemy w Sieci;

– Zawsze pomagać kolegom i koleżankom, którzy padli ofiarą cyberprzemocy;

– Informować o krzywdzie kolegi lub koleżanki kogoś dorosłego – nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodziców;

– Polecić ofierze cyberprzemocy kontakt z Helpline.org.pl lub skontaktować się osobiście.

CO ROBIĆ BĘDĄC OFIARĄ CYBERPRZEMOCY?

– Nie odpowiadać na zaczepki w Sieci;

– Domagać się skasowania filmów i zdjęć nagranych wbrew naszej woli;

– Natychmiast szukać pomocy u kogoś dorosłego – nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodziców;

– Zachowywać dowody przemocy;

– Interweniować u dostawców usług internetowych;

– Szukać pomocy w Helpline.org.pl.